2024 m. spalio 24–25 d. Lietuvių literatūros ir tautosakos institute vyks tarpdalykinė mokslinė konferencija „1984-ieji: laikas iki didžiųjų įvykių“.
Svarstant apie devintojo dešimtmečio riboženklius Lietuvoje, dažniausiai dėmesys sutelkiamas į Persitvarkymo politikos procesus, vykusius baigiantis dešimtmečiui. Būta mėginimų atsekti šių pokyčių pradžią – Sąjūdžio ištakas. O ką atsektume gilindamiesi į 1984-uosius? Ar 1948 metais pasirodžiusio George'o Orwello romano pavadinimas „1984" buvo pranašiškas? Ar dabar, žvelgdami retrospektyviai, galime matyti to laiko išskirtinumą, simbolinę ribą, nuo kurios prasideda pokyčiai? Kuo gyveno skirtingos kartos prieš didžiąsias permainas Lietuvoje, kokių vilčių ir lūkesčių turėjo tuometinė dvidešimtmečių karta? Kokius pokyčius inicijavo „mėnulio vaikai" (Jurgos Ivanauskaitės kartos įvardijimas)?
Kviečiame tarpdalykinėje konferencijoje pasikalbėti apie devintojo dešimtmečio pirmosios pusės literatūros, meno lauko debiutantus, to laiko socialinius, politinius, kultūrinius kontekstus ir jų raidą.
Siūlomi teminiai aspektai:
- 2024 metais sukaktis minintys kultūros ir meno lauko kūrėjai (Kęstutis Navakas, Dalia Staponkutė, Rasa Drazdauskienė, Gintautas Mažeikis, Deimantas Narkevičius, kt.);
- Literatūra ir kiti menai 1984-aisiais: temos, problemos, praktikos;
- Devintojo dešimtmečio pradžios literatūros politika ir sklaidos procesai;
- Alternatyvos kultūroje: nuo gėlių vaikų iki „mėnulio vaikų";
- 1984-ieji kasdienybės istorijoje (laiškai, atsiminimai, privatūs diskursai).
Konferencijos pabaigoje planuojama diskusija „Ar mėnulio vaikai – prarastoji karta?"
Organizatoriai: dr. Rimantas Kmita, dr. Akvilė Rėklaitytė, dr. Saulius Vasiliauskas.
Kvietimo plakato dizainą kūrė Ūla Šveikauskaitė.