MOKSLINĖ biblioteka
Antakalnio g. 6, LT-10308 Vilnius
Tel.: 8656 68280,
Mokslinė biblioteka yra instituto padalinys, kaupiantis lituanistinių dokumentų fondą, reikalingą Instituto mokslinės veiklos vykdymui, užtikrinantis prieigą prie informacijos šaltinių. Biblioteka veikia vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Lietuvos Respublikos Bibliotekų įstatymu, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto statutu, instituto direktoriaus įsakymais ir bibliotekos nuostatais.
Funkcijos:
Biblioteka yra ne tik pagrindinė instituto mokslinės medžiagos bazė, bet taip pat svarbus lietuvių nacionalinės kultūros paminklas, sukurtas per eilę dešimtmečių daugelio įžymių mokslo ir kultūros veikėjų pastangomis, talkininkaujant plačiajai visuomenei. Jos fonduose saugoma Lietuvių mokslo draugijos bibliotekos sukaupti leidiniai, tarp kurių yra vertingų senųjų lituanistinių knygų, unikalios periodikos ir kartografijos, Jono Basanavičiaus asmeninės bibliotekos knygos.
Ypač turtingi rankraštyno ir fototekos fondai – tai lietuvių rašytojų ir lituanistikos mokslo veikėjų, Lietuvių mokslo draugijos ir jos pirmininko dr. Jono Basanavičiaus archyvai, turintys didelę mokslinę istorinę vertę.
Nuo 2005 m. biblioteka yra Lietuvos mokslinių biblioteka asociacijos (LMBA) narė. Asociacijos pagrindiniai uždaviniai yra prenumeruoti elektronines duomenų bazes asociacijos nariams ir kitoms bibliotekoms, skatinti virtualių bibliotekų kūrimą, pažangių technologijų ir inovacinių projektų bibliotekose rengimą ir diegimą. 2016 metų rugsėjo 20 d. tarp Centrinės projektų valdymo agentūros ir LMBA buvo pasirašyta sutartis dėl projekto „eMoDB.LT3: Elektroninių mokslo duomenų bazių atvėrimas Lietuvai – trečiasis etapas“ įgyvendinimo. Projekto metu užtikrinama prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo (SMART) veiklai būtina prieiga prie paklausių labiausiai cituojamų duomenų bazių. Instituto mokslininkai gali naudotis 10 prenumeruojamų duomenų bazių, kurių licenzijos pasirašytos visai šaliai. Projekto dėka buvo automatizuotas eMoDB licencijavimas ir administravimas bei sukurtas savarankiškam mokymuisi virtualioje aplinkoje pritaikytas mokymo modulių komplektas.
Nuo 2010 m. biblioteka – Lietuvos akademinių bibliotekų (LABT) informacinės infrastruktūros mokslui ir studijoms palaikymo ir plėtros konsorciumo narė. Integralios bibliotekinės sistemos Aleph pagrindu buvo sukurtos bibliotekų informacinės sistemos (BIS), kurių pagalba instituto bibliotekoje įdiegti pagrindiniai Aleph 500 moduliai, leidžiantys elektroninėje erdvėje kompiuteriu vykdyti reikalingus bibliotekinius procesus – leidinių katalogavimą, informacinę paiešką, leidinių užsakymą, išdavimą/grąžinimą, instituto darbuotojų mokslo publikacijas registruoti į Lietuvos mokslo publikacijų duomenų bazę (LietSist PDB).
2012 m., plėtojant LABT projektą ir įgyvendinant Europos Sąjungos struktūrinių fondų remiamus projektus, Lietuvos mokslo publikacijų duomenų bazė buvo integruota į Lietuvos akademinę elektroninę biblioteką eLABa, kuri yra įteisinta Lietuvos mokslo ir studijų elektroninių dokumentų informacinė sistema, veikianti kaip nacionalinė jungtinė atviros prieigos talpykla. Pagrindinis eLABa tikslas – sukurti aplinką bei priemones ir jomis naudojantis rengti, kaupti, ilgą laiką saugoti ir įvairiais išvesties būdais pateikti skaitytojams Lietuvos mokslo ir studijų elektroninius dokumentus ir sudaryti prielaidas suformuoti Lietuvos akademinę elektroninę biblioteką. Kiekvienais metais ši talpykla papildoma LLTI bibliotekoje sukurtais elektroniniais bibliografiniais įrašais – knygų, tęstinių ir periodinių leidinių, mokslo publikacijų.
Nuo 2018 m. biblioteka kartu su tautosakos archyvu dalyvauja instituto fondų skaitmeninimo projekte “Visuomenės poreikius atitinkančios virtualios kultūrinės erdvės vystymas”, kuris vykdomas kartu su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka (VEPIS III).
Lietuvos nacionalinis komitetas “Pasaulio atmintis” 2013 m. pripažino regioninės reikšmės paveldo objektais instituto bibliotekoje saugomus Kristijono Donelaičio rankraščių autografinius originalus (Metai: Pavasario linksmybės ir Vasaros darbai bei įžanga; du laiškai), o 2019 m. Simono Daukanto originaliosios kūrybos ir vertimų autografus – nacionalinės reikšmės dokumentinio paveldo objektais ir įtraukė į UNESCO programos “Pasaulio atmintis” Lietuvos nacionalinį registrą.