LIETUVIŲ LITERATŪROS
IR TAUTOSAKOS
INSTITUTAS
Naujienos
2024-06-17
Pristatyta Kęstučio Gudmanto parengta knyga „Lietuvos ir Žemaičių Didžiosios Kunigaikštystės metraštis“
 
Pristatyta Kęstučio Gudmanto parengta knyga „Lietuvos ir Žemaičių Didžiosios Kunigaikštystės metraštis“
 
Birželio 13 d. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmuose vyko LLTI Senosios literatūros skyriaus mokslininko Kęstučio Gudmanto parengtos šaltinių publikacijos „Lietuvos ir Žemaičių Didžiosios Kunigaikštystės metraštis“ pristatymas.
 
Renginyje dalyvavo knygos parengėjas Kęstutis Gudmantas, recenzentai – Nadežda Morozova, Mintautas Čiurinskas, Vytautas Ališauskas ir Vykintas Vaitkevičius. Pokalbį moderavo Darius Kuolys.
 
„Lietuvos ir Žemaičių Didžiosios Kunigaikštystės metraštis“ – tai pirmoji Lietuvos istorija nuo legendinių ištakų. Skaitytojui pateikiamas kruopštus mokslinis metraščio tyrimas, atidžiai parengtas šaltinio perrašas ir puikus, metraštinio pasakojimo teksto specifiką ir tam tikrą ritmą išsaugantis lietuviškasis vertimas su vertingais komentarais. Knyga suteikia progą susipažinti su trijų lietuviškųjų metraščių kūrybos „etapuose“ gimusių tekstų santykiu, matyti, kaip jie pildėsi legendiniais ir istoriniais faktais, stebėti nuolatinio tobulinimo, gludinimo procesą.
Viduriniajame sąvade legendiniai ir istoriniai siužetai suliejami į ištisinį istorinį naratyvą, dėl Lietuvos kultūrinės specifikos surašytą rusėnų kalba. Tad turime koreliuojantį su kitomis Europos šalimis, bet kartu labai įdomų europinį reiškinį, Šiaurės Renesanso šalies fenomeną su įžvelgiamu turtingu viduramžišku šio labai savito krašto kultūriniu šleifu. Vaizdžiai tariant, būtent iš šios knygos, joje publikuojamo metraštinio pasakojimo, skaitytojas sužinos, kada pirmą kartą kunigaikščio Gedimino sapne ant Vilniaus kalvos užkaukė didžiulis geležinis vilkas ir kas dėjosi paskui. Šis leidinys bus etapinis veikalas Lietuvos istoriografijos istorijos tyrimuose, tikslins mūsų supratimą apie vieningo Lietuvos istorijos pasakojimo susidarymą.“
 
Iš dr. Mintauto Čiurinsko recenzijos.
 
 
SURASK MUS „FACEBOOK“
LIETUVIŲ LITERATŪROS IR TAUTOSAKOS INSTITUTAS
Antakalnio g. 6, LT-10308 Vilnius, Lietuva tel.: 2621943, direk@llti.lt